• Profil školy

Viac ako 60-ročná vzdelávacia inštitúcia v Košiciach - Barci od svojho vzniku v roku 1958 prešla rôznymi názvami či formami. Od štátnej meštianskej školy až po dnešnú základnú školu. Motivačný názov základnej školy ,,Mať kapacity na učenie je dar, byť schopný učiť sa je zručnosť, chcieť sa niečo naučiť je voľba“ od B. Herberta,  nie je náhodný. Na motivačný názov nadväzuje hymna školyškolské logo, ktoré veľavravne reprezentujú školu aj navonok. Staviame na každodennej, pomalej a systematickej zmene prístupu žiakov k morálnym pravidlám a k prístupu ku vzdelávaniu.
        Robíme všetko preto,
        aby sme udržali „latku vedomostí žiakov“ na potrebnej úrovni aj napriek trendom po roku 1989, ktoré sú niekedy charakteristické postupným poklesom náročnosti pedagógov na vedomosti žiakov. Zameriavame sa na dosiahnutie nášho cieľa. Túto činnosť neustále analyzujeme, hodnotíme a prijímame potrebné  opatrenia a nové postupy.
        Pomaly a systematicky meníme vzťah učiteľ – žiak na partnerský. To by malo dodávať žiakom možnosť pozitívneho prežívania, získavania zdravého sebavedomia, rozvíjania kritického a sebakritického myslenia a schopnosti sebahodnotenia, ale tiež zodpovednosti za svoje konanie, činy a rozhodnutia.
        V našom poňatí by škola mala byť miestom, kde sa žiakom s veľmi rôznorodými vzdelávacími potrebami dostáva kvalitnej a kvalifikovanej výchovnej a vzdelávacej starostlivosti, kde sa ale cítia bezpečne a spokojne. K našim prioritám patria dobré vzťahy v škole, demokratické princípy, spoločné prežívanie učiteľov, žiakov a podľa možnosti aj rodičov, zapájanie sa do verejného života, zviazanosť s prírodou a jej zákonmi. Školský vzdelávací program kladie dôraz na rozvoj osobnosti každého žiaka s prihliadnutím na jeho individuálne schopnosti a záujmy.
        Naša škola pri vzdelávaní kladie dôraz na nasledovné oblasti :

• kvalitná jazyková príprava v oblasti cudzích jazykov,
        • rozvoj osobnosti v oblasti športu,
        • využívanie PC a práca s informáciami.

Žiak 9. ročníka našej ZŠ by mal byť pripravený vedomostne a osobnostne na štúdium na strednej škole, pričom prioritné je pre nás pokračovanie našich žiakov na stredných odborných školách a gymnáziách. Zameriavame sa na dosiahnutie čo najlepších výsledkov v Testovaní 9 a Testovaní 5.
        Časovou dotáciou vyučovacích predmetov (zvýšenie počtu vyučovacích hodín anglického jazyka, telesnej a športovej výchovy) a vytvorenými materiálnymi podmienkami na škole podporujeme vzdelávanie.
        K dosiahnutiu cieľov školy napomáhajú:
        • významné množstvo školských, štátnych, ale aj medzinárodných projektov
        • rôzne školské súťaže so zameraním na komunikáciu v cudzom jazyku – olympiády ANJ, RUJ,NEJ a na športovanie žiakov – športové krúžky, športové súťaže,
        • veľmi dobré materiálne vybavenie školy – učebne informatiky, chémie a fyziky, učebňa prírodovedných predmetov, kabinety cudzích jazykov, nová telocvičňa, vybavenie 15 tried interaktívnou technikou, školské multifunkčné ihrisko,
        • zrekonštruované prostredie školy, moderný vnútorný informačný a bezpečnostný systém,
        • kvalitne fungujúca školská jedáleň,
        • základná umelecká škola, centrum voľného času pre rozvoj žiakov popoludní v objekte školy.