• Školy pre Afriku

• O projekte Školy pre Afriku

Projekt Školy pre Afriku oslavuje v roku 2015 svoje desiate výročie. Od roku 2005 sa prostredníctvom neho podarilo vyzbierať na vzdelávanie viac ako 200 miliónov amerických dolárov, z toho vyše 20 miliónov v roku 2014 a dokázali sme pomôcť viac ako 30 miliónom detí.

Projekt podporuje vzdelávacie programy UNICEF v 13 krajinách subsaharskej a západnej Afriky, kde dve z piatich detí nemajú prístup ani k základnému vzdelaniu. Globálne sa prístup k predškolskému vzdelaniu pohybuje len na hranici 48%, v subsaharskej Afrike je to dokonca menej ako 17%. Polovica všetkých detí na základných školách je nútená odísť zo školy a skončiť so vzdelávaním z dôvodov chudoby, choroby, zdravotného postihnutia, ozbrojených konfliktov, živelných pohrôm, rodovej nerovnosti alebo jednoducho preto, že žije v odľahlých vidieckych oblastiach.

Každá krajina zapojená do projektu UNICEF Školy pre Afriku si samostatne určuje svoje priority v otázke vzdelávania na základe miestnych pomerov. Všeobecným cieľom zostáva docielenie zápisu detí do škôl a ich udržanie na školách, aby mali deti, ich rodiny a komunity šancu na lepšiu budúcnosť.